קסטרו ומחאת המידות

לא תכננתי לכתוב פוסט על סערת המידות ששוטפת את הרשת בימים האחרונים. אבל לינק ששותף על הקיר שלי הצית דיון שגרם לי צורך להגיב לחלק מהטענות החוזרות ונשנות בפוסט מרוכז.

קודם כל הסבר קטן לאלו שלא חיות בפייסבוק ולא יודעות בכלל על מה מדובר:
עמוד הפייסבוק המצויין מלכוד 42 פרסם לפני מספר ימים רשמים מפגישה עם מנכ”לית קסטרו. בפגישה למעשה נאמר להן שבקסטרו לא יהיו מידות מעל 44, כי זה לא יפה, לא מתאים לרוח קסטרו וכדומה. כתוצאה מכך גל של כעס על החברה עלה בעמוד ובהמשך בשאר הרשת, כשנשים רבות (שחלקן כן מתאימות למידות בקסטרו) מצהירות שלא יקנו שם יותר. לעומת זאת, נשים רבות אחרות מבקרות את האקט ובכלל את עצם הזעם על קסטרו. לאותן נשים הייתי רוצה לענות כאן.

“זכותם של קסטרו, חברה פרטית, לייצר לאיזה מידות שנראה להם”
בהחלט נכון. הם יכולים גם מחר לקום בבוקר ולהחליט שהם עושים רק מידה 32 ולנו לא תהיה סיבה להלין על זה כי זכותם. עם זאת, אני רואה את קסטרו כמעין מקרה בוחן מייצג. העובדה היא שאם רק קסטרו היו נוקטים במדיניות המפלה הזו, כנראה לאף אחד לא היה אכפת. חנות אחת שבה אי אפשר לקנות מעל מידה 44 – לא נורא. אבל המציאות בשטח היא, שרוב מוחלט של הרשתות הגדולות בוחרות להתעלם ממידות שהן מעל 44 במקרה הטוב ומעל 42 במקרה הפחות טוב. רנואר, זארה, פוראבר 21, TNT, פוקס, מנגו, twentyfourseven ועוד ועוד יוצרים עולם בו זה לא לגיטימי להיות מעל מידה מסויימת. יש פה מגמה שלדעתי חייבים לצאת נגדה.
כשאני הולכת לקניון ומתוך 150 חנויות יש אולי 3 או 4 שאני יכולה לקנות בהן בגדים, זה בעייתי. למה בלונדון או בניו יורק אני יכולה לעשות בדיוק את אותה פעולה ולמצוא בגדים בהרבה הרבה יותר חנויות? המצב כיום לא הגיוני ולא תואם את האוכלוסייה שסטטיסטית יותר מחצי ממנה נמצאת מעל מידה 42.

 

tumblr_m1f1a0h1LK1r87htao1_500

“אז תקנו בחו”ל!”
לקנות בחו”ל או באינטרנט זה אחלה פתרון וכל מי שקוראת פה יודעת שאני עושה זאת הרבה. עם זאת, זה לא פותר את הבעיה והצורך שיש בארץ. לא כל אחת יכולה להרשות לעצמה לקנות אונליין (דורש כרטיס אשראי בינלאומי, התרוצצות לדואר וכדומה), וגם מאלו שכן יש לא מעט שלא אוהבות לעשות זאת כך. שמעדיפות למדוד, להרגיש את הבד, להתנסות לפני הקנייה. ולמרות אהבתי הרבה לשופינג אונליין אני בהחלט מבינה אותן. ובכלל, להגיד לאוכלוסייה שלמה וענקית “לכו תקנו באינטרנט” זה פשוט לטאטא את הבעיה מתחת לשטיח. למה שנשים במידה 44 לא יוכלו פשוט לקפוץ לקניון ולקנות לעצמן בגד, כמו שכל אישה אחרת במידה קטנה יותר עושה?

“אבל למה חרם? זה צעד אלים”
ראשית אני רוצה לציין שאני לא הייתי בין הקוראות לחרם, בעיקר בגלל שאני אישית מעולם לא קניתי בקסטרו אז להחרים אותם בעייתי לי :-P עם זאת, אני לגמרי מבינה ותומכת בנשים שהחליטו לעשות את הצעד הזה.
צריך להבין – רעש באינטרנט ופוסטים בפייסבוק זה טוב ויפה. אבל מה שבסופו של דבר יגרום לשינוי אצל רשתות זה העניין הכלכלי. רק אם קסטרו או רשתות אחרות ירגישו שהמדיניות המפלה שלהם פוגעת להם בכיס, אולי יהיה שינוי כלשהו. וכפי שכתבתי בסעיף הראשון – זכותה של חברת קסטרו לעשות מה שהיא רוצה, ובדיוק באותה מידה זכותנו, הצרכניות, להחליט שאנחנו לא תורמות לזה ושמות את הכסף שלנו במקום אחר. אני לחלוטין לא רואה בזה אקט אלים אלא סולידריות נשית-צרכנית.

11752139_709950145776485_3313831441844731912_n

“אבל יש את רשתות XYZ ואת המעצבות שאת ממליצה עליהן כל הזמן”
אתחיל עם המעצבות. בשנים האחרונות בהחלט יש פריחה של מעצבות מדהימות למידות גדולות! במובן הזה אני חושבת שאנחנו ממש ברנסנס. עם זאת, המחירים של המעצבות האלו הם באופן טבעי יותר גבוהים משל רשתות ומה לעשות, עם כל הצער לא כולנו מסוגלות לקנות כל פריט לבוש ב-300-400 ש”ח. צריך שתהיינה אופציות זולות יותר.
לגבי הרשתות – הן קיימות, אבל הן מעטות, מעטות מדי. חסר מגוון בסגנונות ובמחירים. עד לאחרונה רובן היו גם מציעות קו מאוד אחיד ומבוגר. גם זה הולך לאט לאט ומשתנה, אבל זה פשוט לא מספיק שיהיו 3 רשתות בארץ שמותאמות למידות מעל 44.

“לעשות מידות גדולות מ-44 לא כלכלי ולא משתלם לחברות האלה!”
בואו נדבר קודם כל על חברות בינלאומיות כמו פוראבר 21 ו-H&M. לשתיהן יש ליינים מוצלחים ומצליחים מאוד של מידות גדולות, ובכל זאת פוראבר 21 בחרה להתעלם מפלח השוק הזה לחלוטין ולא להביא אותו לארץ, ואילו H&M הכניסה אותו לשני סניפים בלבד. העובדה שהיא שהליינים כבר קיימים ולהביא אותם לארץ היה עולה רק את עלויות היבוא שממילא קיימות לכל הבגדים, כך שמדובר בתירוץ נטו. אני אישית ערבה לכך שאם היו מביאים לארץ את הליין הגדול, הזול והמהמם של פוראבר 21 הוא היה נחטף כפטריות אחרי הגשם.
לגבי החברות הישראליות, גם כאן לצערי אני מרגישה שמדובר בתירוץ. הרי כאמור, כפי שנכתב שוב ושוב פה בפוסט, מדובר על מידה ממוצעת. זאת אומרת שאחוז גדול של הנשים נמצא בה או מעליה. מבחינה כלכלית נטו, ככל שיש יותר לקוחות פוטנציאליים אמור להיות יותר רווח פוטנציאלי. כך ששוב לא נותר לי אלא לחשוב שמנהלי קסטרו ושאר החנויות האלו מעדיפים לוותר על רווח אפשרי בשם איזה תדמית של “צעירים, רזים ויפים בלבד”. בכל העולם מתחולל שינוי בשנים האחרונות כשיותר ויותר רשתות (ואפילו מעצבי עילית!) מבינים שיש כוח קנייה אדיר במידות אלו, ואיכשהו בארץ הנושא מתפספס לחלוטין.

“מי שמעל מידה 44, צריכה לחשוב אחרת ולעשות שינוי”
תודה על ההארה! או שלא. הדיון פה הוא לא על האם מותר לנו להיות שמנות או לא. אף אחד לא שאל אתכם. גם לנשים במידה 44 ומעלה זכות קיום. המחאה הזו לא באה כדי שתסבירו לנו ש”שמן זה לא בריא” אלא כדי שרשתות בגדים גדולות יענו על הצורך הקיים – ותרצו או לא, הוא קיים. יש המון נשים במידות 44 ומעלה שפשוט לא מצליחות למצוא את עצמן, וכאמור מדובר במידה ממוצעת, לא בקצה הסקאלה.

tumblr_mxrsm8I4aJ1sm8jheo1_250

לכל הטיעונים האלה אני רוצה להוסיף גם את הטענה החוזרת ועולה ממקומות שונים על הצרת מידות מתמשכת בכל החברות. גם אם כבר יש 44 או רחמנא ליצלן 46, זה לא באמת המידות האלה. זה מה שהיה עד לפני כמה שנים 40 או 42. יש תמונות ברשת שמדגימות את זה בצורה מבהילה, מכנסיים במידה 38 מהיום מונחים מעל מכנסיים במידה 38 מלפני כמה שנים. הפער בגודל הממשי פשוט מבהיל.

בנימה אישית אני רוצה לומר, שכשאני וחברתי לירון תכננו את הפוסט יפות בכל מידה במקור רצינו ללכת לרשת/מעצבת שבה נוכל שתינו להתלבש ולהציג כל אחת את עצמה במידה שלה באותם בגדים. מהר מאוד התברר לנו שבארץ פשוט לא קיימת חיה כזו, רשת או מעצבת שיש בה מידות 34-36 וגם 48-50. אמנם עשינו בסוף משהו אחר ויפה לא פחות, אבל למה זה חייב להיות כך? למה שתי חברות במידות שונות לא יכולות ללכת לקנות יחד? אמא ובת? אחיות במידות שונות? אני אישית לא מכירה בכלל את חוויית השופינג עם חברות בין השאר בגלל שרוב חברותיי לאורך השנים היו רזות ופשוט לא היו לנו מקומות לקנות ביחד.
אנחנו צריכות לעשות מעשה בשביל שזה ישתנה.

 

תגובות באמצעות פייסבוק

תגובות

נכתב ע”י
יותר מ- May Graff

+ סלבס

דיסקליימר: ההתייחסות למושג “פלאס סייז” כאן היא כפי שהוא מוצג בתקשורת ולכן...
קרא/י עוד

1 Comment

  • Hes saying she may never wear it because she has so many other clothes in her wardrobe, even though a normal woman would want to wear such expensive clothing frequently.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.